על שתלים לחזה

מי מאיתנו לא הייתה רוצה להסתכל במראה ולהרגיש טוב עם עצמה? נשים רבות מבינות כיום כי הן לא חייבות להשלים ולחיות עם שדיים שגורמות להם לתחושה לא טובה ובטחון עצמי ירוד. בין אם מדובר בצניחת חזה, שדיים קטנים או צורה לא אחידה של השד, שתלים לחזה יכולים להיות הפתרון. אז אלו סוגי שתלים קיימים? איך מכניסים שתלים לחזה? כמה זמן שתלים מחזיקים? אחרי כמה זמן צריך להחליף אותם? את התשובות לכל השאלות הללו ועוד תוכלו למצוא במאמר זה.

הליך הכנסת שתלים לחזה

ניתוח הכנסת שתלים לחזה מורכב ממספר שלבים. במידה והמטופלת איננה רגועה טרם הניתוח, הרופא יכול להמליץ על מתן תרופת הרגעה בוריד. לאחר מכן, הרופא המרדים יכניס את חומר ההרדמה הכללית על מנת שהמנתח יוכל להתחיל בהליך הרפואי. בשלב הבא יבוצע חתך באזורים לא בולטים וזאת על מנת למזער עד כמה שניתן את הצלקות כך שלא יהיה ניתן להבחין בהן. תוכנית הניתוח תהיה בהתאם למה שהמטופלת והמנתח סיכמו לפני הניתוח כאשר האפשרויות הן ביצוע חתך פרי-ארולרי, חתך בקפל שנמצא מתחת לשד, או קפל בבית השחי. לאחר ביצוע החתך, יגיע שלב החדרת השתל לכיס מתחת לשריר החזה או ישירות מאחרוי רדמת השד מעל לשריר החזה. האופן שבו מציבים את השתל נקבע בהתאם לסוג השתל בו משתמשים, במידת ההגדלה שבה מעוניינים ובמבנה הגוף של המטופלת. בשלב הבא מבצעים סגירה של כל החתכים בתפרים במספר שכבות באזור רקמת השד תוך שימוש בדבק מיוחד המיועד להליכים כירורגיים או בסרט כירורגי שמטרות לסגור ולאפשר התאחות של העור. לאורך זמן, קווי החתך ייעלמו ויידהו עד שלא יהיה ניתן להבחין בהם כלל. כמובן שאיכות של הצלקת תלויה במקצועיות של המנתח, הגנטיקה של המטופלת, היכולת של הגוף לחדש תאים ולהחלים וחשיפה כמה שיותר מועטה לזיהומים מהסביבה. את התוצאות אפשר לראות באופן מידי אך לאחר ירידת הנפיחות ניתן יהיה לראות את התוצאות הסופיות.

איזה סוגי שתלים קיימים ומה הכי טוב?

כיום ישנים סוגים רבים של שתלים לחזה מהם ניתן לבחור. לכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות ואת הבחירה צריכה לעשות בהתאם לצרכים ולרצונות של כל מטופל.

  • שתלי חזה סיילין – שתלים לחזה אשר מלאים במי מלח סטריליים במקרים של דליפת שתל, מי המלח נספגים אל הגוף ומתנדפים מהגוף באופן טבעי – יתרון עצום על פני שתלים אחרים. שתלי חזה מסיילין נותנים מראה מוצק ואחיד לחזה.
  • שתלי חזה סיליין מובנים – כמעט לשתלי חזה סיילין רגילים רק שכאן קיים גם מבנה פנימי שמטרתו ליצור תחושה יותר טבעית של השד.
  • שתלי חזה מסיליקון – מלאים בג'ל אשר נותן תחושה של רקמת שד טבעית. במידה ונוצר קרע בשתל, הסיליקון עלול להישאר בתוך מעטפת השלד או לחילופין לדלוף אל הכיס בו הושתל השד. נשים אשר בוחרות שתלי חזה מסיליקון צריכות להגיע אל הרופא באופן קבוע על מנת לוודא שאין בעיה בשתלים. אולטרסאונד יכול לאשר את תקינות השתל.
  • שתלי גומי בר – נקראים כל כיוון שגם במידה ומעטפת השתל נקרעת, הם שומרים על צורתם. מדובר בשתלים אשר עשויים מסיליקון אך הם מוצקים יותר. המראה של שתלי גומי בר הוא יותר מוצק בבסיסו ומחודד כלפי מעלה. במידה והשתל מסתובב ולא מונח במקומו, יש לבצע הליך תיקון שכן המראה מאוד לא אסתטי. ניתוחים של שתלי גומי בר דורשים יצירת חתך ארוך יותר ולכן הצלקת היא לעיתים יותר בולטת לעין.
  • שתלי חזה עגולים – שתלים אלה יוצרים מראה מלא יותר והסיכוי שהשתל יזוז ממקומו או יסתובב נמוך יותר משמעותית.
  • שתלי חזה חלקים – שתלים אשר יוצרים את המראה הטבעי ביותר כיוון שהם נעים יחד עם הכיס שבו הושתל השד. נשים רבות בוחרות בשתל זה כיוון שהן מעוניינות לשמור על המראה הטבעי עד כמה שניתן.
על שתלים לחזה
ד"ר עומר וולף

ד״ר עומר וולף הינו מומחה בכל סוגי השתלות חזה

כמה זמן שתלים מחזיקים?

ההמלצה היא לבצע ניתוח החלפת שתלים בחזה לאחר עשר שנים בין אם מדובר בניתוח הרמת חזה, הקטנת חזה או הגדלת חזה.  ככל שדוחים את הניתוח, כך הסיכוי לבלאי גבוה בשתל ולדליפה עולה. ישנם מחקרים אשר מראים כי חמישית מהנשים שעבור ניתוח שבו נעשה שימוש בשתלי חזה מסיליקון, נדרשו להחליף ואף להסיר את השתלים לאחר עשר שנים. במקרים בהם המטופלת לא חווה קשיים עם אי נוחות עם השתלים, הרופאים לעיתים אף ממליצים שלא להחליף את השתל וזאת כיוון שבשנים האחרונות ,איכות השתלים גבוהה יותר והקליפה החיצונית לא נוטה להתקלף במהירות והסיכוי לדליפה נמוך יותר. ישנן מטופלות אשר בוחרות לעבור הליך החלפת שתלים בחזה וזאת כיוון שהן מעוניינות לעבור לשתלים מתקדמים יותר באיכות גבוהה יותר. משך הזמן ששתלים מחזיקים משתנה כמובן בין סוגי השתלים – אורך הזמן בין שתלים מסיילין לבין סיליקון הוא זהה אך קיים הבדל מהותי ביניהם. במקרים שבהם שתל הסיליקון נקרע, לא ניתן להבחין בזאת בקלות כיוון שהג'ל כאמור דולף אל רקמת הצלקת שהגוף יוצר סביב השתל – המשמעות היא שלא ניתן להבחין בזה בעין אלא רק באמצעות בדיקת הדמיה.  כאשר יש דליפה של שתל סיילין, ניתן לראות זאת באופן מידי שכן מי המלח נספגים בגוף והשד "מתרוקן". בנוסף, מחקרים הראו כי שתלים קטנים הם בעלי סיכוי נמוך יותר להיקרע ולדלוף.

החלמה לאחר השתלת חזה

לאחר ניתוח שבו מחדירים שתלים בחזה, עוטפים את השדיים בתחבושת גזה. לעיתים הניתוח מצריך צינורות ניקוז אותם מסירים מספר ימים לאחר הניתוח ואף הליכה עם חזייה כירורגית על מנת לוודא שתהליך הריפוי מתקדם ביעילות. חשוב להאט את הקצב לאחר הניתוח ולא להרים דברים כבדים לפחות למשך שישה שבועות. ניתוחים אלה, בין אם מדובר בהליך הגדלת חזה, הקטנת חזה או הרמת חזה מלווים בכאבים ולכן הרופא מראש ייתן מרשם שיסייע בשיכוך הכאבים ובתחושת האי נוחות. אזור הניתוח כנראה יהיה נפוח אך במשך הזמן הנפיחות תרד והצלקות סביב הניתוח יידהו. חשוב לזכור שכמו בכל ניתוח, גם כאן יכולים להיות סיבוכים אפשריים כמו שינויי בתחושה בשד או בפטמה, היווצרות של רקמת צלקת נוקשה סביב מיקום השתלים, דימום, הידבקות, אי סימטריות ואף דליפה של השתלים (נדיר בשלב כה מוקדם).

כמה זמן יש אחריות על שתלים

זמן האחריות הנפוץ ביותר עבור שתלים הוא 10 שנים ומעלה לאחר תאריך הניתוח. במצבים של דליפה מהשתל, כל חברה אשר מייצרת שתלים מספקת שתל חלופי. הסיכוי לדליפה מהשתל היא לרוב רק לאחר עשר שנים ולכן אין טעם לתת אחריות למשך זמן נמוך יותר. כל שתל חזה צריך להחליף באיזשהו שלב והכיסוי שאותן חברות מספקות הן בעלות ערך רב. עלות האחריות על השתלים עולה בהתאם לעלות השתל ויש לקחת זאת בחשבון כאשר מנסים להחליט באיזה שתל לבחור. כל החברות מספקות רמת כיסוי והגנה גבוהים גם במקרה של בלאי כאשר לכל אחד מהם את היתרונות והחסרונות. לא כדאי לבחור חברה מסוימת רק על פי האחריות שהיא נותנת ולתת מקום לגורמי שיקול נוספים.

ניתוח החלפת שתלים בשד

הליך החלפת השתלים בשד הוא זהה כמעט לחלוטין לניתוח הראשוני שבו רק שמו את השתל. בין אם מדובר בהליך שמבוצע כיוון שהשתל קיים זמן רב או שרוצים לעבור בין סוגי שתלים (מסיילין לסיליקון ולהיפך), הפעולה היא מאוד פשוטה ותשיג תוצאות טובות. מטרת ניתוח החלפת שתלים בשד הוא לשפר את המראה וליצור תחושה טובה ונעימה יותר בעת מגע בחזה. ניתוח החלפת שתלים בשד יכול עם זאת לכלול סיבוכים שלא היו קיימים בניתוח הראשוני. ריבוי של רקמת צלקת באזור הניתוח למשל עשוי להקשות על המנתח ולהאריך את משך זמן הניתוח כיוון שמדובר בפרוצדורה רפואית מורכבת יותר.

למה צריך להחליף שתלים

ניתוחים של הגדלת חזה, הקטנת חזה ואף הרמת חזה לרוב נתפסים כהליכים שיש לעבור רק פעם אחת אך חשוב להיערך לכך שבעתיד יידרש ניתוח נוסף. כל אישה אשר מחליטה לעבור ניתוח של שתלים בחזה, תצטרך להחליף אותם במועד מסוים בעתיד. שתלי חזה אמנם אינם מגיעים עם תאריך תפוגה שלאחריו יש לבצע החלפה אך אנשי מקצוע רפואיים המתעסקים בתחום ממליצים להתייחס לשתלי חזה כמוצרים עמידים אך זמניים. גם במקרים בהם אין דליפה או קרע בשתל, יכול לעלות הצורך לבצע את הניתוח וזאת כיוון שלאורך השנים, מיקום השדיים וצורתם משתנים ויכול להיות שעל אף הניתוח, המראה של החזה כבר לא יהיה אסתטי.

סוגי ניתוחים המצריכים שתלים לחזה

שתלים לחזה לא מיועדים רק לנשים אשר רוצות לבצע הגדלת חזה, הקטנת חזה או הרמת חזה. במקרים בהם אישה עוברת כריתת שד, קיים צורך בשתלים לשד למטרת השחזור. מקרים של מום מולד או מום שנוצר לאורך השנים יעלה את הצורך בשתלים לחזה. ירידה במשקל והזדקנות גם הם גורמים נוספים שמצריכים ניתוח של שתלים לחזה.

הרמת חזה ושתלים

מדובר בניתוח שבו מרימים את השד, מסירים עודפי עור ומייצבים את הפטמה באופן סימטרי. בין אם מדובר בחזה נפול כתוצאה מהנקה או נטייה טבעית של השדיים ליפול לאורך השנים, ניתוח הרמת חזה יוצר מראה עדין ואסתטי. שילוב ניתוח הרמת חזה יחד עם שתלים היא הדרך הבטוחה לוודא שמתקבלת התוצאה הרצויה. אין צורך להוסיף שתל גדול שכן הרמת החזה והזזה שלהם למיקום הנכון כבר תשפר את המראה של החזה.

הקטנת חזה ושתלים כמו הליכים כירורגיים רבי, ניתוח הקטנת חזה נעשה תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח, מבצעים מספר חתכים – סביב הפטמה, מתחת לפטמה ומתחת לשד. חתכים אלה מאפשרים הפחתה של נפח השד, עיצוב מחדש שלו, הפחתה של הפטמה והאיזולה והרמה של החזה. כל הפעולות הללו מתבצעות במקביל בהליך כירורגי אחד. בהליך הקטנת חזה, המנתח מסיר רקמות, בלוטות ועודפי עור – על ידי כך הוא מקטין את גודל השדיים גם מעצב אותם. הליך הקטנת חזה לרוב מיועד עבור אנשים אשר סובלות מחזה גדול במיוחד אשר מקשה עליהן לבצע פעולות יום – יומיות ופעילות גופנית מכל סוג שהוא. חזה גדול יכול אף לגרום לכאבי גב וכתפיים ולכן פעמים רבות לא מדובר בכלל בהליך אסתטי אלא בהליך רפואי הכרחי. נשים שעוברות תהליך הקטנת חזה לעיתים עוברות ניתוח נוסף של הכנסת שתלים לחזה. על אף שנראה כי שני הפרוצדורות נוגדות אחת את השנייה, למעשה זה מאוד הגיוני. היכולת לעסוק בפעילות גופנית והשיפור במראה לאחר הקטנת החזה, מעלה את הבטחון העצמי ומעודד את האישה לשמור על בריאותה. בעקבות כך, יכולה להתרחש ירידה מהותית במשקל והדבר עלול ליצור חוסר פרופורציה באזור החזה וכאן נכנס הצורך בניתוח הכנסת שתלים לחזה

Venus Cosmetics
Venus Cosmetics